Afrika szenvedi el a világon a legnagyobb hiányt egészségügyi dolgozókból.
„A koronavírus terjedése okán Afrika-szerte hathatós és azonnali pénzügyi mentőövre, technikai és orvosszakmai segítségre lenne szükség. Mégis, a nem kormányzati szervezetek (NGO-k) saját személyzetük biztonságának megóvása érdekében visszavonulni látszanak, életveszélyes űrt hagyva maguk mögött, épp akkor és ott, amikor és ahol a támogatásukra a legnagyobb szükség lenne.
Egy zártkörű inter-humanitárius munkacsoport kutatása szerint a koronavírus kapcsán az NGO-k 94.4 százaléka halasztotta el vagy mondta le a szakmai személyzet kihelyezését a karanténra vagy az egészségmegőrzésre hivatkozással. Ezen felül az NGO-k 66.7 százaléka vonta ki teljesen a személyi állományát abból az országból, ahol szolgálatot teljesítenek – jellemzően a Dél-Szudánhoz és Szomáliához hasonló olyan területekről, amelyek az ENSZ „éhínségjárvány”-listáján az elsők között szerepelnek.
Az alultápláltság és a koronavírus halálos egyveleget alkot: előbbi a tüdőt támadja, s az ennek következtében kialakuló tüdőgyulladás az alultáplált gyermekek esetében tizenötszörösére növelheti az elhalálozás esélyét.
Az ENSZ nemrégiben 6.71 milliárd dollárra vonatkozóan tett felhívást a koronavírus megfékezése érdekében. Noha minden erőfeszítés értékelendő, meggyőződésem, hogy mindez nem elég, s ezt az ENSZ is alátámasztja: maga Mark Lowcock, a szervezet humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese úgy számol, hogy legalább 90 milliárd dollár lenne szükség a járvány kezeléséhez.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.